
Cewnik Foleya, a preindukcja porodu
Cewnik Foleya, a preindukcja porodu
Cewnik Foleya ma na celu mechaniczne rozszerzanie szyjki macicy, jak również na stymulacji wydzielania endogennych prostaglandyn. Przeciwwskazaniami do tzw. mechanicznego rozszerzania szyjki macicy są: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, niskie usadowienie łożyska oraz krwawienie z dróg rodnych.
Cewnik Foleya został zastosowany po raz pierwszy, celem preindukcji porodu w 1861 roku.
Indukcja porodu – na czym polega?
Indukcja porodu ma na celu wywołanie akcji skurczowej przed jej samoistnym rozpoczęciem. Wywołanie czynności skurczowej macicy jest wskazane, gdy kontynuowanie ciąży stanowi ryzyko dla matki lub płodu, a nie ma wskazań do zakończenia ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Odsetek porodów indukowanych stale wzrasta. W ostatnim dziesięcioleciu odsetek porodów indukowanych wzrósł aż dwukrotnie i wynosi 30%.
Preindukcja porodu – zalety
Dzięki preindukcji porodu, m.in.:
- zmniejsza się liczba cięć cesarskich
- wskaźnik zachorowalności matek i noworodków stale spada
- matka i dziecko krócej przebywają w szpitalu
Farmakologiczne i mechaniczne metody przyśpieszające dojrzewanie szyjki macicy
Metody, które przyśpieszają dojrzewanie szyjki macicy można podzielić na farmakologiczne oraz mechaniczne. Farmakologiczne metody obejmują zastosowanie: prostaglandyny, mifepriston, estrogeny, donory NO). Mechaniczne metody przyśpieszające dojrzewanie szyjki macicy to:
- cewnik Foleya
- ginekologiczny dwubalonowy cewnik Atad
- rozszerzadła higroskopowe
- amniotomia
- i inne
Indukcja porodu przy pomocy cewnika Foleya
Zastosowanie doszyjkowe cewnika Foleya powoduje istotną zmianę stanu szyjki macicy. Cewnik Foleya pozwala na wywołanie porodu drogami natury u przeważającej liczby ciężarnych pacjentek.
Cewnik Foleya jest bezpieczną metodą – zarówno dla matki, jak i dziecka. Ponadto, preindukcja porodu z zastosowaniem cewnika Foleya jest bardzo skuteczną metodą w przypadku powikłanych ciąż i nie powoduje wzrostu ryzyka zakończenia ciąży przez cięcie cesarskie. Indukcja porodu przez cewnik Foleya jest również łatwą do przeprowadzenia i stosunkowo niedrogą metodą.
Błąd lekarza przy porodzie
Medycyna stale się rozwija, niestety mimo to poród wciąż może wiązać się z powikłaniami. Niejednokrotnie poród kończy się uszczerbkiem na zdrowiu matki lub dziecka, a w najgorszych przypadkach nawet śmiercią.
Jeżeli podejrzewasz, że personel medyczny jest winny tragedii, która Cię spotkała, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Przenalizujemy dokumentację medyczną z przebiegu porodu i ocenimy, czy doszło do zaniedbania ze strony lekarzy. Możesz na nas liczyć na każdym etapie postępowania – jesteśmy po to, aby wspierać poszkodowanych pacjentów i móc zapewnić Wam lepsze jutro.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl