fbpx
błąd lekarski przy porodzieStrona główna
niedotlenienie noworodkaniedotlenienie okołoporodowe
zamartwica płoduzamartwica
niewspółmierność porodowaniewspółmierność porodowa
makrosomia
poród kleszczowyporód kleszczowy
poród vaccumvaccum
zielone wody płodowezielone wody płodowe
łożysko przodującełożysko przodujące
 odklejanie łożyskaodklejenie łożyska
błąd przy porodzie BLOGBLOG

Blog Urazy i Błędy Okołoporodowe

CesarkaCesarka – zalety i wady

Cesarka, czyli cięcie cesarskie to poważna operacja, która jest obarczona ryzykiem powikłań. Cesarka powinna być wykonywana tylko, gdy istnieją ku temu wskazania lub w przypadku zagrożenia zdrowia oraz życia rodzącej i jej dziecka.

Cesarskie cięcie jest dość często przeprowadzane w sytuacjach nagłych, kiedy to podczas porodu siłami natury pojawią się komplikacje (zielony płyn owodniowy, nieprawidłowe zapisy KTG) albo przez wzgląd na brak postępu porodu.

bezpłatna konsultacja prawna

Cesarka – zalety

Możesz zaplanować, kiedy odbędzie się poród. W przypadku cesarki nie musisz martwić się o powikłania takie jak: pęknięcie krocza, pochwy albo zwieraczy odbytu. Cesarskie cięcie jest też w wielu sytuacjach jedyną możliwością uratowania życia noworodka w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w przebiegu porodu. Podsumowując, cesarskie cięcie może uratować życie Twojego dziecka!

Cesarka – czy ma wady?

W większości szpitali partner nie jest obecny przy takiej operacji, dlatego też nie będzie mógł Ci udzielać w tym czasie wsparcia. Ból w okresie poporodowym jest silniejszy niż po porodzie naturalnym – kobiety dłużej dochodzą do siebie po cesarce. Pamiętaj, że jeżeli przed porodem byłaś osobą aktywną fizycznie to po cesarce wrócisz do pełnej sprawności dopiero po pół roku. Powinnaś też po cesarce zachować 18 miesięczny odstęp pomiędzy porodami. Mogą u Ciebie również wystąpić problemy z laktacją.

zadzwoń teraz

Cesarka – niekorzystny wpływ na zdrowie noworodka

Płuca noworodka po cesarce nie są przygotowane do pierwszego oddechu i niezbędne jest w takiej sytuacji odessanie płynu owodniowego z dróg oddechowych dziecka. Może dojść także do urazu ciętego u noworodka, jak również mogą wystąpić trudności z wydobyciem dziecka, co skutkuje niższą punktacją w skali Apgar po porodzie.

Noworodek po cesarce kolonizuje się bakteriami szpitalnymi, a nie tymi z flory bakteryjnej mamy. Co więcej, dzieci po cesarce częściej przebywają na patologii noworodka i mają stwierdzane problemy neurologiczne. U dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, według statystyk częściej występują choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, alergie, czy cukrzyca.

Co zrobić, gdy lekarz nie podjął decyzji o cesarce w odpowiednim momencie?

Jeżeli Twoje dziecko cierpi z winy lekarza, niezwłocznie zadzwoń 722 080 080.

Poród powinien być prowadzony zgodnie z aktualną wiedzą i sztuką medyczną – nawet najmniejszy błąd wpłynie na całe życie Twojego dziecka. Pomyłka lekarza może kosztować życie…

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera poszkodowanych rodziców w walce o prawdę oraz sprawiedliwość. Pomożemy także Tobie, wystarczy jeden telefon do nas.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!