
Afazja
Afazja dziecięca – problemy neurologiczne jako skutek błędu przy porodzie
Afazja dziecięca to zaburzenie mowy, czyli trudności w wyrażaniu słowami myśli oraz problemy ze zrozumieniem słyszanych komunikatów. Afazja dziecięca nie wynika z nieprawidłowości w budowie anatomicznej aparatu mowy, czyli krtani, strun głosowych, języka, warg. Nie wynika też z problemów ze słuchem, czy też z upośledzenia umysłowego.
Afazja – przyczyny afazji dziecięcej
Obecnie nie podaje się jednej przyczyny występowania tego zaburzenia. Istnieją przypuszczenia, że afazja może wynikać z uszkodzeń mózgu spowodowanych urazem przy porodzie, zapaleniem opon mózgowych, zatrzymaniem rozwoju pewnych struktur korowych lub urazem czaszki, który nastąpił w okresie przed rozwojem mowy.
Czym objawia się afazja dziecięca
- całkowity brak rozwoju mowy lub znaczne opóźnienie w rozwoju
- nierozumienie słyszanych komunikatów, mimo prawidłowego słuchu
- zniekształcanie słów
- trudności z wymawianiem słów dłuższych, początkowo nawet dwusylabowych
- dzielenie słów na sylaby
- krótkie wypowiedzi, czasem jednowyrazowe
- ubogie słownictwo
- ciche przygotowywanie się przed właściwym użyciem słów
- związek powyższych czynników z problemami emocjonalnymi
Prawidłowy rozwój
Rodzice z niecierpliwością wyczekują na moment, kiedy dziecko powie pierwsze słowo. Prawidłowo rozwijające się dziecko w wieku dwóch, trzech lat dysponuje wieloma sposobami, by przekazać dorosłym informacje na temat swoich potrzeb. Dzieci nie boją się też zadawania pytań, czasami tak uciążliwych dla dorosłych. Jest to jednak prawidłowe zachowanie. Niepokojący jest natomiast brak pytań lub kiedy dziecko ma trudności w ich formułowaniu. Brak postępów komunikacyjnych u dzieci dwu, trzyletnich powinien być sygnałem dla rodziców do skonsultowania problemu ze specjalistą. Skorzystanie z porady doświadczonego logopedy pozwoli wyjaśnić przyczyny problemów językowych dziecka.
Afazja dziecięca – terapia
Postawienie prawidłowej diagnozy stwierdzającej afazję dziecięcą jest procesem długotrwałym, wymagającym zazwyczaj kilku wizyt u specjalisty. Niezbędne jest przeprowadzenie oceny mowy dziecka – umiejętności poprawnego tworzenia wypowiedzi oraz rozumienia słyszanych komunikatów. Logopeda ocenia też budowę i funkcję aparatu mowy. Terapia powinna być wdrożona natychmiast po przeprowadzeniu wnikliwej analizy i obejmować całe środowisko dziecka, a więc również rodzinę i przedszkole.
Więcej o urazach okołoporodowych
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych zajmuje się pomocą w uzyskiwaniu wysokich kwot odszkodowań z polis OC placówek medycznych. Jeśli Ty lub Twoje dziecko ucierpiało na skutek błędów medycznych i chciałabyś uzyskać informację, czy przysługuje Ci odszkodowanie, zadośćuczynienie lub renta – skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl